Register
en-USmk-MK
Select the search type
  • Site
  • Web
Search

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

 

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

80 натпреварувачи, 4.000 гледачи

05.09.2016, Скопје – Тимот Dark Side во Counter Strike: GO, тимот EON  во League of Legends и Никола Ивановски во Hearthstone се официјалните победници на националните квалификации за светското првенство во е-спорт. Интересен е и податокот дека најдобрите од Првата Paynet Национална Лига беа победници и на финалниот квалификациски турнир, вели Бобан Тотовски, претседател на МеСФ.

Тој додаде дека на натпреварот, во организација на  Македонската е-Спорт Федерација, а со подршка од Seavus, учествуваа 80 учесници, а натпреварите во живо ги следеа повеќе од 4.000 гледачи преку твич каналот на МеСФ.

 

Никола Ивановски, победникот од првата лига во Hearthstone, беше победник и на финалниот турнир. Сосема заслужено, со 3:1 го совлада Андреј кој беше финалист на турнирот.
Натпреварите во
Counter Strike  и во League of Legends беа неизвесни до крај. Најдобрите македонски тимови, Dark Side и Entity во неизвесен меч во Охрид си ги одмерија силите, но искуството на Neno и Nightmare, двајата најдобри македонски играчи, го одлучија победникот. Во League of Legends, EON против Mischevious, првата рунда навести дека ќе гледаме тежок натпревар. EON беа пред елиминација, но со одлична стратегија во самиот финиш, извојуваа победа. Во следните две рунди, EON не дозволија изненадување и најдобриот македонски тим ќе ја претставува Македонија на светското првенство.

 

                Во следниве 30 дена, Македонската е-Спорт репрезентација ќе има подготовки за учество на светското првенство во Џакарта, од 6-ти до 9-ти октовмри 2016 година, каде се очекуваат добри резултати со оглед на квалитетот на играчите.

 

Според Тотовски, станува збор за мега-популарен спорт кој може позитивно да се искористи за анимирање на младата популација и нивно отргнување од пороците.

 

Minimize

Saturday, July 22, 2017

shox: "We didn't deserve to go to the playoffs"

We had a quick chat with Richard "shox" Papillon to find out what the atmosphere is like in G2 after their elimination in the group stage at the ...

Saturday, July 22, 2017

The Best Secrets and Exploits in the Destiny 2 Beta

From unexplored areas to infinite super attacks, here are the best exploits and secrets in the Destiny 2 Beta.

Saturday, July 22, 2017

Virtus.pro move past North in Krakow

Virtus.pro have beaten North 2-0 at the PGL Major Krakow 2017 to advance to the semi-finals where they will play Immortals (16-9 on Cobblestone ...

Saturday, July 22, 2017

Saga, Vision & Jughead Win at 2017 Eisner Awards

Tonight marked the presentation of the 29th annual Will Eisner Comic Book Industry Awards, honoring the best and brightest in the industry in ...

Saturday, July 22, 2017

Renegades, Heroic through to DH Atlanta playoffs

The first day of DreamHack Open Atlanta has come to an end, and here's a quick recap of the action with Renegades and Heroic topping their ...

Friday, July 21, 2017

X-Men Show The Gifted Shows Mutant Powers in Action

At the panel for The Gifted today at San Diego Comic-Con, Marvel and FOX showed off lots of new footage from their upcoming X-Men based TV series. ...
12345678910 Last
Minimize

http://www.skopje.gov.mkCopyright 2017 by SoftAGE DOOEL Skopje